1962-63: Celticsi opet na vrhu

Autor: Sanjin Vučković Thursday, 4. March 2010.
http://nba-croatia.com/blog/wp-content/uploads/2010/01/red-auerbach.jpg

Velike promjene su se dogodile ove sezone. Warrirorsi, koji su postali jedna od najatraktivnijih ekipa lige zbog Wilta Chamberlaina, sele se u San Francisco i Zapadnu Diviziju. Na Istok je prešao Cincinnati sa sjajnim Oscarom Robertsonom. Chicago mijenja ime od Packersa u Zephyrs. Bob Cousy, 34-godišnjak najavio je oproštaj od aktivne košake na kraju sezone. U ligu ulaze novaci Zelme Beatty, John Havlicek, Dace DeBusschere i drugi.

No, neke stvari se nisu mijenjale. Celticsi su nastavili dominirati i ostavarili su 58 pobjeda u sezoni u kojoj nisu imali igrača koji je postizao više od 20 poena po susretu. Celticsi su prvaci Istoka, dok su Lakersi prvi na Zapadu sa 53 pobjede. Wilt Chamberlain je opet osvojio nagradu za najboljeg strijelca lige. U prosjeku je postizao 44.8 poena te uz to hvatao i 24.3 skoka prosječno. Finala Konferencija su riješena u sedmoj utakmici. Na Istoku, Boston je pobijedio Cincinnati 142-131 a Lakersi su nadigrali St. Louis 115-100. U Finalu lige, Celticsi su pobijedili Lakerse u šest utakmica.

Auerbach provocira suparnike

Red Auerbach je htio samo pobjeđivati, dok su Celticsi radili i malo više u ranim 1960-ima. Ali Auerbach nikada nije bio među najpopularnijim trenerima u očima suparničkih trenera i igrača zbog svoga ponašanja uz rub igrališta i pobjedničkih cigara.

“Svaki puta kada pobijeđuješ, dobivaš kritike. “, izjavio je Auerbach. “Ništa ne intrigira maštu više od pobjeđivanja.

Jedan od igrača kojemu Auerbachovo teatralno ponašanje nije smetalo bio je Jerry West.Njegove geste su smiješne. Meni se on veoma sviđa. Kada pričaš sa njegovim bivšim igračima, svi osjećaju veliko poštivanje prema njemu. Neznam puno igrača koji će to reći o svojim bivšim trenerima”, rekao je Jerry West.